woensdag 14 januari 2009

Bir Kadın Gittiğinde

Kadınlar gittiklerinde,
arkalarında daha büyük boşluklar bırakırlar.
Onlar bir gün çekip gittiklerinde,
peşlerinde "yetim-öksüz" kalan çok olur.

Mutfaktaki dolap, perdeler,
kavanozun içindeki eski düğmeler,
özenle saklanmış küçülmüş giysiler,
dolap diplerindeki kurdeleler...

Sabah karanlığında mutfaktan gelen tıkırtılar susar,
yetim kalmıştır tabaklar.
Bir kadın gittiğinde hep suyu unutulur saksıların.
Sık sık boynunu büker "sarıkız".

O teki kalmış eski bardağın anlamını bilen olmaz,
değerini kimse anlayamaz krom hac tasının.
Balkon artık sessizdir, koridor kimsesiz.
Bir kadın gittiğinde...

Bir kadın gittiğinde ne çok kişi gider aslında;
Bir ağır işçi, bir temizlikçi, bir bakıcı,
bir bahçıvan, bir muhasebeci...
Bir anne gider...
Bir dost...
Bir arkadaş...
Bir sevgili...

Ne çok kişi yok olur bir kadın gittiğinde.
Övgüler, uyarılar, yakınmalar, dualar yetim kalır.
Kapı eşiğindeki "Dikkat et..." duyulmaz,
annesi gitmiştir "geç kalma"nın.

Kadınlar, arkalarında büyük boşluklar bırakarak giderler.
Bir kadın gittiğinde pek çok kişi gitmiştir aslında.
Ve bir kadın gittiğinde,
pek çok "yetim" bırakmıştır aslında arkasında...


Bekir Coşkun
-----------------------

Okuyucuların dikkatine sunulur!
Bu yazıda şiddetli mecâz kullanımı mevcuttur. Tedbirinizi almanız tavsiye ediliyor. Ayrica yazıyı yazana sataşmaktan kendinizi muhafaza etmeniz de şefkâtle öneriliyor. - E.B.-

Bir-iki senedir çok anti-kadınmışım gibi bir izlem bırakıyorum insanlarda. Yalan yanlış izlemler bunlar. Ben kadınları seviyorum. Ilk başta annemi. Sırf anneme olan saygımdan dolayı kadınlara da saygı duyarım. Bu şiiri de o yüzden çok beğeniyorum, kadınlar hakkındaki düsüncelerimi yansıtıyor.

Benim anti olduğum şey, bazı kadınların erkeklere karşı sergiledikleri tavırdır. Gel gör ki kadınlar erkekler için vazgeçilmezdir, onlar bizim için bir ağır işçi, bir temizlikçi, bir bakıcı, bir bahçıvan, bir muhasebeci, bir anne, bir dost, bir arkadaş, bir sevgili dir. Yani gerçek kadın benim için böyledir.

Buna karşıt biz bazı kadınlar için sanki arkadan çıkan büyük abdest gibiyiz. Bizimle önce özenle uğrasırlar, büyük çaba gösterirler ve emek veririler bize. Sonra salarlar bizi sanki hiç değerimiz yokmuş gibi. Bizi bıraktıktan sonra gururla bakarlar bize, bir sanatçının kendi eserine baktığı gibi. Sonra şifonu çekip def ederler eserlerini. Üzerine bir de koku sıkarlar ve arkada hiç birşey birakmamiş gibi devam ederler hayata.

Bize ne olur? Kanalizasyon evimiz, dışkılar dert arkadaşımız olur. Erkeklerin yüzde doksanının tavsiyesine uyarak, şerefsizin teki olacaksın. Ancak oyle kurtarırsın kendini. Insanlık belli ki kalmamış bu dünyada, buna odaklanan yok. Geldik mi gene eski yazıma? Bu düzen değişmez, benden de adam madam olmaz.

Bu şiirdeki (tekrar tekrar kayıp ettiğim) özlenmeye değecek gerçek kadına rastlayacağım bir gün. Yine de ümidim var. Rastlamazsam Socrates'in lafına uyacam: "Ne pahasına olursa olsun evlenin. Karınız iyi çıkarsa mutlu olursunuz, yok fena çıkarsa o zaman da filozof olursunuz".

Ama şu an için hâlâ mânen bedbahtım beybi.

Saygılar,

Bahtı ezik Ersin
.

13 opmerkingen:

Nimet zei

Siir gercekten guzel yazilmis..

Evet.. sanirim bir eve hayat yada canlilik katan bir bayan. Tum duzeni alt ust etsede, hos seyler meydana getiriyorlar ve evet.. gittikleri zamanda yine cansiz bir hayatla bas basa kaliyorsunuz..

Eskilerin dedigi laf geldi yine aklima.. "Yuvayi disi kus yapar" cumlesi... aslinda cok sey anlatiyor...

Gel gelelim, serefsiz insanlar iyi bayanlara, iyi cocuklarda kotu bayanlara rast geliyor (genelde) teorisi bence yanlis bir teori.. O serefsiz mahlukatlar, mantiken secim yaparken, kopruyu gecene kadar hesabini yapiyorlar. Haliyle iyi bir es, serefsiz bir adam ailesi olusuyor.

Gunumuzun iyi cocuklari ise.. asik olamak istiyorlar:) Olsunlar tabi.. ama az bucukta mantiginizi kullanin.. Serefsiz mahluklar, once mantikli bir secim yapip, sonra sevip sevemiyecegini tartip, oyle adim atiyorlar...

Bizim iyi cocuklarin niyetleri cok iyi...bence bundan kayb ediyorlar. Birazcik gozunuzu gercekten acin derim sahsen:)

Ve aradigin kizlar yok degil, inan bana var. Ne kadar azinlikta olsalarda, ne kadar nesilleri can cekio olsada, varlar....

ErsinB zei

Olayin esansi mantik ve his degil iste. Problem orda, yoksa zaten kabulum olurdu. Olayin temel cikmazi, iyi insanlarin iyiliklerinden dolayi ragbet gormemeleri.

Yani iyi olduklari icin, aslinda ideal erkek degiller. Yahut ideal olduklari icin, aslinda ideal degiller. "Ayri dunyalarin insaniyiz Serafettin" seysi iste. Cunku aslinda picin teki olsan, vasatin altinda oldugun icin koca olma potansiyeline sahip olmus olacaksin. Kotu bir insan olsan, seni sevecekler, cunku iyi degilsin. Mantigi nerde bunun Ersin diye soruyorsun herhalde? Ne oldugunu ben de cozemedim Nim, cok boktan durum. Aklimi feci kurcaliyor.

Sonuc olarak bu dunyanin gercegi su. Illa ki pic olmaya gerek yok. Yeter ki iyi olma. Islamin yasakladigi kotuluk, bu dunyada bir mutluluk veriyor millete. Islam iyiligi emrediyor, ama insanlar bunu istemiyor. Iyi olmayacaksin. Olursan arkadasliga hukum edilirsin, herkesin arkadasi olursun. Yani omuz dayanilacak bir arkadas olursun. Senin derdin oldugunda, o arkaslik birden kayip olur. Kullanilmaya mahkum olursun yani.

Super degil mi? Insan ilk basta iyi olmamali sansli olmak icin. Sonra butun kapilar acilir. Askta da, meskte de, ekonomide de. Her konuad boyle. Dunyada birseye sahip omak istiyorsan, iyi olmayacaksin.

Neyse icim dolu gene. Su izin gelsede bir sekil unutsam gene su olaylari.

Nimet zei

"Yeter ki iyi olma. Islamin yasakladigi kotuluk, bu dunyada bir mutluluk veriyor millete. Islam iyiligi emrediyor, ama insanlar bunu istemiyor. Iyi olmayacaksin. Olursan arkadasliga hukum edilirsin, herkesin arkadasi olursun. Yani omuz dayanilacak bir arkadas olursun. Senin derdin oldugunda, o arkaslik birden kayip olur. Kullanilmaya mahkum olursun yani. "

Dit is echt mooi verwoord!
Ama Ers, bi kendimizede bakalim... Bizde iyi insanlar iyi oldugu icin,guvenilir oldugu icin, seni eksiginle fazlaligina kabul edip dinledigi icin, bencilce omuzlarina yaslanmiyormusuz yeri gelince, siginacak bir liman degilmi bizim icin??? Cogu zaman o iyi, alcak gonullu, kendinden veren fakat senden almadan, beklentisiz senin yanindayken, biz onlari, o iyi sahizlari, sadece 'iyi' biri iste, deyip bir kenara birakmiyormuyuz? Sandal misali, denizin dalgasina kapilip gidiyorsun ama son duragin yine sabit, sessiz ve saglam duran limanindir. Ama senin icin sadece bir limandir iste..
Insan bu, surekli dalgalanan seylere merak saliyor. Canini yaksa dahi, istedigi gibi dalgalandigi icin, zevk aliyor. Ama genelde uzum omurlu olmuyor.
Biz kotunun tadina bakmadan iyinin degerini bilmiyoruz..bilemiyoruz..

Herkez bir bakima kendinde olmayanin pesine dusuyor. Iyi olmayan iyinin pesinde.. Kotu olmayansa kotunun pesinde:)

Hayat bu zaten, bundan ibaret degil tabi.. fakat, bu takintilar bence olgunlasmaya dogru goturuyor insani ve belirli bir olgunluga sahip olduktan sonra, Iyi de iyinin pesinde oluyor.Cunku artik ugrasmak istemiyor, gerektiginden fazla yordugunun bilincinde oluyor, ve sabit, sessiz sakin olan limani kesf ediyor..:) Kotu ise belasini buluyor, cunku ne mutlu bir hayat suruyor nede sabit bir hayat. Mutluda olamaz mutlulukta veremez. Allahinda bulasicaaaaaaaaaaaaaaaaaaa :p

Yeter bukadar karamsarlik,
Ik heb zin om te bowlen, wie gaat er mee? :D

Anoniem zei

Dikkat et seni yuvarlamasinlar Nimet.


Ersin yazini okumadim cunku uykum var. Ama katiliyorum sana. Bana bile kufur etmis olsan bu yazinda, etmedin biliyorum, belki diyorum, yinede katilirim sana. Maksat sana katilmak katilim saglamak. Yarin is yerinde rahat rahat okurum merak etme. O zaman gereken yerlere gereken cevabi veririm. Neyse, seni seviyorum

PS: gadinlari bosver salla gitsin. Gadinlar o kadar temiz olsalardin, giyindikleri elbiseleri camasir makinasinda yikamazlardi. Ne alaka deme, yok aslinda ama iste. Elini uzatip baska birsey eline verilmesi gibi.

nimet zei

ben yuvarlakmiyim ibis herif! :D

Bide yazdigin yazi baya bi sifreli, siz erkekmilleti, diliniz felan ayri iste. Ne yapsak yaranamioyruz. Ondan sonra dirdirdir.

Evet, katilin birbirinize, ama kendinizdede birseyler arayin. He yok yani, hatayi karsi tarafta aramakta bööö Abes yaniii:p
O saglam dedikleriniz size standart geldi kesin, Gozunuz 55849 havada olsun, sonra niye ben uleyyyn denin. Olduu sekerim, amma luxunuz yahuu. Belkide herseyin suclusu sizsiniz!!! O standart iyi kiz modelini begenmeyip, serserilere yem ediosunuz!

hepsi sizin yuzunuzden :idi:
Yikilmaz, sana gicik oluyorum, soylim dedim!

Anoniem zei

Bende seni Nimet!

Anoniem zei

Ersincigim
Yazini okudum ama okudugumda bunu onceden okudugumu fark ettim. Ne kadar cins bir olay yahu. Evet necaset muhabbetini bugun saat 12 ye dogru yine yapariz. Bugun yine beraberce sacmalayip kadin milletinin ne kadar gaddar ve zalim oldugunu anariz. Bugun Filistin Israil zulmu cekmekte ama ezilmemektedir. Ve biz seytana benzeyen mahluklara yenilmekteyiz. Gucumuzu toplayip bunlari cogaltacagimiza sayilarini indirmemiz lazim. Nimet gibileri, yani saf gorunup aslinda az seytan olmayanlari ne yapmamiz lazim sen soyle.

Neyse bu kadar muhabbet-ul dehset yeter. Vahset-ul kiymet yapalim biraz.
Bu guzel yaziyi, guzel bir insanin , guzel bir sozu ile kapatmak isterim.

Akil gunesini yak da gozunu buluta donustur.


Ne alaka demeyin, dusunun.

ErsinB zei

@Nim
Belalar hicte bela felan bulduklari yok. Yani bu dunyada. Gayet saglam, sabit ve neseli sekilde vurdumduymazliliklari ile devam ediyorlar. Biz ise kafa yoralim her olaya. Yemisim bu sistemi. it olacam ben it.

@Yiko
Gozleri buluta dosnusturup, heryere dal mi diosun simdi :D.

Anoniem zei

Goz gormeden gormeyi bilmelisin demek istiyor. Mevlananin sozudur bu :D . Ama bunu 21. yuzyil icin cevirirsek ve konumuz ile bagdastirdigimiz vakit. Bazi olaylari yasamadan gormen gerekir. Buna onlem almak buna karsi cikmak sadece senin elindedir. Ha elimizi uzattigimizda sadece sey gelmis olabilir bugun. Ama suc bizde. Kime el uzattigin onemli, nasil yaptigin onemlidir. Baskalarini suclayip fenerli rolune girebiliriz :idi . Ama elimize hic birsey gecmez. Buna karsi mucadele etmemiz gerekir. Aklini kullan herseyi olc bic tart ve gozun gormeden herseyin onlemini al. Finansal sektorde, voorziening tabiri vardir. Kendini krizlere karsi veya buyuk kayiplara karsi korumak icin belirli bir miktar para koyarsin kenara. Parayi koymana gerek yok, akil gunesini yak yeter.

En nu ff roken

Nimet:s zei

vay son yazi guzeldi :D
de yikilmazmi yazdi simdi bunu diye dusunmedim degil.

Bide o nebicim laf, saf gozuken ama seytan olan cinsmisim,:s

Saf gorunmuyorum o kesin ama seytanda degilim kusura bakma yiko efendi (dry)
tjeezes, je krijgt het ook telkens voorelkaar om me vies te voelen:s
Uyuz herif!

Anoniem zei

Nimet
Seninle tartismaya girmek istemiyorum. Nedenini de belirtmiyorum. Neden diye sorarsan, canim istemiyor. Bulut akil goz misali, gorme kendini. Sacmalama degil bu, su an isleri durgun olan saat 5i bekleyen bir iscinin, bir calisanin beklentisidir. Beklentilere karsi olan ben, saatin 5 olmasini beklemekteyim. Her an her zaman kendimizle catisiyoruz. Ve dunyada birbirleri ile catisan, savasan insanlarin ortaya ciktiginda sasiriyoruz.

Su an iki kadeh viski eksik, birde Ersin.

Anoniem zei

Catismak yerine celismek, olmasi lazimdi. Surcu lisan ettik af ola seniorita ve seniorlar. Dogru yazmamisimdir yine, af cikarin iste.

Anoniem zei

yikohama, chill (ja ja straat taal:p) ff :s

Derin nefes al, denk aan joga felan :idi:
Hormetler, Nemo