donderdag 23 april 2009

Sürrealist Türkiye

Bobiler.org'da gördügüm güzel bir monte.Yorum ve açıklama olarak şunu yazmış biri:

öncelikle üstteki golf topundan başlayalım, gerçi onun ne demek olduğu açık.
yerdeki bayraklı asker aktütündeki şehitlere bir gönderme, tankın diğer tarafında ezilmek üzerinde olan çiçekler, zaten zor elde edilmiş, güzel bir şeyleri mahfetmek üzere olduğumuzu simgeliyor.
tankın silahlarından biri deniz fenerine çevrilmiş. deniz fenerinin hemen üstünde yüzünü çok az görebildiğimiz, para üzerinde atatürk var. burda durum biraz karmaşık. burda, deniz fenerinin götürdüğü paralara, mevcut ekonomik krize gönderme olabilir.
fenerin ışık tuttuğu tarafta araya dumanlar girmiş olsa da, sol üst köşe de güneşi yerleştirmeye çalışan tanrının eli görünüyor. fakat o da dumanların arkasında kalmış, unutulduğunu simgeliyor olabilir.
hüzünlü bir anlatım...


Yorum her şeye değinmese bile, az çok bir şeyler anlatıyor. Bu tur çizimler zaten her türlü yoruma açık olur genelde. Kim ne çıkarıyorsa onu çıkarır. Kişiseldir.

Ben şahsen çok beğendim. Özellikle enkazların yol açtığı dumanın, güneşi kapaması hoş olmuş. Yorumcunun anlattığı gibi, Allah'ın unutulması yahut kavgadan savaştan dolayı unutulduğu yorumu çıkarılabilir. Allah'ın güneş saçmasına ragmen, bizim ısrarla dumanlardan dolayı onu görememiz. Ve tankın oradaki çiçekleri ezmek üzere olması da cok anlamlı olmuş.

Surrealist çizimler gerçekten hoş oluyor. Türkiye'nin karışık geçmişini ve geleceğini anlatabilen güzel ve anlamlı bir tablo olmuş. Bobiler'deki ezka'nin ellerine sağlık.

.

5 opmerkingen:

mey zei

tanker'in üzerinde ki yíldíz neyin simgesi oluyor peki?

Ibrim zei

Herhalde Amarga Birlesik Devletleri olayor.

mey zei

saol ibrim.

çizim de ne ararsan var, ací ama gerçek. yapan arkadasín eline saglík. ayríca katílíyorum, yorum süper.

ErsinB zei

ABD tanklarinda bu yildiz kullanilirdi yahut hala kullaniliyor. Yani ibo'sun dedigi gibi muhtemelen Amerika kastediliyor burada.
Golf topu ile Korfez Savasına (Golfoorlog) gonderme yapiliyor sanirim.
Yani kisaca heryere bir gonderme var :D..

Mutleee zei

Valla eleman guzel yapmis, fazla kasmiyor da zaten resime bakanlari, en salagimiz bile aninda verilmek istenen mesaji anlayabilir.